بزرگترین ادغام ۲ شرکت نفتی طی یک دهه گذشته

شرکت نفتی رویال داچ شل در حال گفت‌وگو برای خرید گروه نفت و انرژی بی جی گروپ انگلیس است که اولین ادغام بزرگ نفتی از اوایل دهه 2000 برای ادامه پیشتازی جهانی در تولید گاز طبیعی و کاهش فاصله با اکسون موبیل بزرگترین شرکت نفتی مستقل جهان است.

به گزارش اویل نیوز به نقل از رویترز، بی جی گروپ که ارزش آن 46 میلیارد دلار برآورد می شود در بیانیه‌ای اعلام کرد که در حال مذاکرات پیشرفته درباره پیشنهاد احتمالی شرکت شل است که سرمایه بازار آن 202 میلیارد دلار است. ارزش اکسون موبیل نیز 360 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

گروه بی جی در بیانیه‌ای با بیان اینکه شرکت شل باید برنامه قطعی خرید این گروه را تا پنجم می ارائه دهد افزود: هیچ قطعیتی مبنی بر ارائه پیشنهاد خرید بی جی گروپ وجود ندارد.

مذاکرات در این زمینه ابتدا توسط روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه منتشر شد.

قیمت نفت از اواسط سال 2014 به دلیل توسعه تولید نفت شیل آمریکا و تصمیم عربستان مبنی بر عدم کاهش تولید که شرایطی شبیه به اوایل 2000 و ادغامهای بزرگ نفتی را ایجاد کرد، نصف شده است.

در آن زمان شرکت بریتیش پترولیوم با شرکت‌های رقیب آماکو و آرکو، اکسون با شرکت موبیل و شورون با شرکت تگزاکو ادغام شدند.

بسیاری از بانکداران اعلام کرده اند که دوران ادغام راحت شرکتهای بزرگ نفتی به سر رسیده و تعداد ادغامهای جدید بسیار محدود شده است.

بی جی گروپ که هدفگذاریهای بلند پروازانه در زمینه رشد تولید و پروژه‌های چندین میلیارد دلاری در برزیل، شرق آفریقا، استرالیا، قزاقستان و مصر دارد از مدتها قبل هدف ادغام شدن با شرکتهای بزرگ دیگر از جمله رقبای ثروتمندی نظیر شل یا اکسون بوده است.

بانکداران آگاه به فعالیت‌های بی جی گروپ گفتند، اما این شرکت انگلیسی تولیدکننده نفت مشکلاتی دارد که می‌تواند هرگونه انتقال را پیچیده کند.

یکی از بانکداران مستقر در لندن با اشاره به تحقیقات جاری در برزیل درباره اتهامات فساد مالی شرکت پتروبراس گفت: برزیل مطمئنا باعث طولانی شدن هرگونه انتقال خواهد شد.

با در نظر گرفتن بدهی 12 میلیارد دلاری بی جی گروپ هرگونه انتقال، بزرگترین ادغام در سال جاری و چهارمین قرارداد بزرگ نفت و گاز جهان از سال 1996 تاکنون خواهد بود.

شرکت شل در این زمینه اظهار نظر نکرده است.

به گزارش ایسنا جی گروپ همچنین در مصر نیز مشکلاتی دارد و ارزش داراییهای این شرکت اخیرا شش میلیارد دلار کاهش یافته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *